Doba adventní

27. listopadu – první adventní neděle

Druhého dne se dovědělo mnoho poutníků, kteří přišli na svátky, že Ježíš přichází do Jeruzaléma. Vzali palmové ratolesti, šli ho uvítat a volali: „Hosanna požehnaný, jenž přichází ve jménu Hospodinově, král izraelský.“ Ježíš nalezl oslátko a vsedl na ně, jak je psáno: „Neboj se, dcero Siónská, hle, král tvůj přichází,
sedě na oslátku.“
(Evangelium podle Jana 12, 12-15)

Ježíš vjíždí do Jeruzaléma na oslu a tímto symbolickým a manifestačním způsobem říká, že je jiný král, král plný záchrany a odpuštění, král přinášející lidem i národům pokoj. V tom Ježíšově vtažení do Jeruzaléma je vyjádřena, sice mlčky, ale výrazně, Boží kritika všech jiných způsobů vlády a forem vládnutí, které jsou založeny na moci, vojsku, bohatství a slávě. Když přichází Boží král a s ním království Boží, pak to nemá nic společného se způsobem kralování králů a vládnutí vladařů tohoto světa. To je odraz celé Ježíšovy životní polohy a cesty za člověkem. Ježíš se na své kratičké životní pouti setkává především s lidmi společensky podceněnými, neurozenými. Často komunikuje s nemocnými, vyděděnými, s těmi, kteří se dostali pod kola své doby, a nemají žádné zastání, nemají šanci se v životě chytit. S církevní a politickou věrchuškou je Ježíš ve věčném konfliktu. Většinou lidé druhého řádu vytvářejí ten hlouček, který ho následuje, který ho doprovází i do hlavního města židovstva - chatrná dcerka Siónská, neuznaná, odstrčená, většinovou společností odmítnutá - blázni služebníka Hospodinova, toho Beránka Božího, který jde do Jeruzaléma umřít.